W pobliżu

Olsztyn Czytaj więcej

Olsztyn to miasto położone w sercu Warmii i Mazur, nad rzeką Łyną, które ma już ponad 650 lat. W skali kraju jest miastem wyjątkowym – na jego terenie znajdują się jeziora z dostępem do plaż oraz rozległe lasy umożliwiające aktywny wypoczynek. Zabytki Olsztyna świadczą o burzliwej historii miasta. Wśród nich znajduje się Zamek Kapituły Warmińskiej oraz Stary Ratusz. Innym ciekawym miejscem jest Olsztyńskie Planetarium Astronomiczne, Ogród Dendrologiczny w Kudypach oraz Muzeum Warmii i Mazur. Olsztyn jest promotorem kampanii „Mazury cud natury”. Obecnie jest najważniejszym w regionie ośrodkiem kulturalnym z filharmonią, teatrem, teatrem lalek oraz edukacyjnym z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim na czele.

 

Frombork Czytaj więcej

Frombork to niewielkie miasteczko nad Zalewem Wiślanym. Miejsce malownicze i dzięki licznym pamiątkom przeszłości pełne tajemniczego uroku. Od końca XIII stulecia siedziba katedry i kapituły warmińskiej. Miasto, lokowane na prawie lubeckim, skąd pochodzili pierwsi osadnicy, prawa miejskie posiada od 8 lipca 1310 roku. Ponad 700 - letnie dzieje miasta pozostawiły rozliczne ślady. Odkrywają je co roku nowe rzesze turystów. Przyciąga unikalna architektura zespołu katedralnego, bogata historia i zagadki kosmosu. Przede wszystkim jednak postać Mikołaja Kopernika.

Atrakcje

  • Wzgórze Katedralne
  • Katedra i miejsce pochówku Kopernika
  • Koncert organowy,
  • Szpital Św. Ducha
  • Rejs statkiem po Zalewie Wiślanym

 

Stoczek Klasztorny Czytaj więcej

Dom zakonny pw. św. Franciszka z Asyżu założony został w 1958 r. w starym pobernardyńskim klasztorze. Stoczek (przez długi czas pod niemiecką nazwą Springborn) jest starym sanktuarium maryjnym. W 1640 r. zbudowano kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Znajduje się w nim słynący łaskami obraz Matki Pokoju, ukoronowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II podczas jego pielgrzymki do Polski w 1983 r. W klasztorze w Stoczku przez rok (1952-1953) więziony był przez władze komunistyczne Prymas Tysiąclecia. Tutaj właśnie przygotował akt zawierzenia Matce Bożej całej Ojczyzny. W jednym z pomieszczeń znajduje się dziś izba pamięci, utrwalająca obecność ks. Prymasa w tym miejscu. W roku 1987 decyzją papieża świątynia podniesiona została do rangi bazyliki mniejszej. Przez wiele lat kandydaci do zgromadzenia odbywali w Stoczku postulat zakonny. W ostatnich latach pięknie odnowiony został ogród klasztorny, udostępniony teraz także odwiedzającym sanktuarium. Obecnie trwają prace restauracyjne, gdyż bardzo stary kościół i klasztor wymagają gruntownych remontów.

 

Krosno Czytaj więcej

Krosno koło Ornety posiada niesłychanie cenny zabytek architektury sakralnej. Jest to kościół Nawiedzenia NMP - jeden z najefektowniejszych obiektów barokowych na Warmii. Położony w dolinie Drwęcy Warmińskiej oszczędzony został przez działania wojenne w czasie II Wojny Światowej, a także przez Armię Czerwoną. Kult maryjny w Krośnie związany był ze znalezieniem w końcu XIV w. w rzece figurki Matki Bożej.

 

Święta Lipka Czytaj więcej

To sławne sanktuarium maryjne już od średniowiecza przyciągające pielgrzymów nie tylko z Prus i Warmii, ale nawet z dalekich stron Polski. Święta Lipka - to także obiekt zabytkowy niezwykłej wartości, zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce. Zespół architektoniczny złożony z kościoła, krużganku i klasztoru, posiada zachowaną w stanie prawie nie zmienionym bogatą i różnorodną dekorację. Składają się na nią rzeźby w kamieniu i drewnie, malarstwo ścienne i obrazy na płótnie, wyroby złotnicze i snycerskie oraz rzadko spotykane w takiej obfitości dzieła artystycznego kowalstwa i ślusarstwa. Do tego dodać trzeba malownicze położenie zespołu na dnie doliny w obramowaniu lasów. Święta Lipka ostatnio stała się także miejscem wypoczynkowym. Lasy i jeziora przyciągają coraz liczniejszych wczasowiczów.

 

Gierłoż - Wilczy Szaniec Czytaj więcej

W samym sercu Mazur znajdują się porośnięte lasem ruiny kwatery głównej Adolfa Hiltera. Zamaskowane miasteczko w lesie - 200 budynków: schrony, baraki, 2 lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, urządzenia klimatyzacyjne, wodociągi, ciepłownie, dwie centrale dalekopisowe. W 1944r. mieszkało tu ponad 2000 osób. 20 lipca 1944 roku pułkownik hrabia Claus Schenk von Stauffenberg dokonuje tu nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera. Tu decydowano o wykorzystaniu jeńców w niemieckim przemyśle zbrojeniowym ;budowie nowych obozów koncentracyjnych. Tu wcielano w życie plan budowy Tysiącletniej Rzeszy. Tu podejmowano zbrodnicze decyzje, dotyczące losów wielu narodów Europy. Tu pracowali i przebywali m.in.: Adolf Hitler, Hermann Goring, Heinrich Himmler, Martin Bormann, Wilhelm Keitel, Joseph Goebbels, Dr Fritz Todt, Albert Speer i inni.

 

Kętrzyn Muzeum Miniatur Warmii i Mazur Czytaj więcej

W Parku na ponad 30 000 m2 prezentowane są miniatury najpiękniejszych i najstarszych zabytków Warmii i Mazur –drobiazgowo odtworzone w skali 1:25 i rozlokowane na gigantycznej mapie Warmii i Mazur. można zobaczyć miniatury pałacu w Sztynorcie, wiaduktu kolejowego w Stańczykach, wiatraku w Bęsi, chaty mazurskiej oraz grodziska pruskiego. Przygotowano także konstrukcje przestrzenne pokazujące m.in. piękno Nidzicy, Dobrocina, Malborka i Kwidzyna. Unikatowe są także wielkoformatowe zdjęcia legendarnych prastarych „pruskich bab”. W niedługim czasie będzie można obejrzeć w miniaturze prawie wszystkie historyczne, także już nieistniejące, zabytki dawnych Prus Wschodnich, włącznie z budowlami byłej stolicy - Królewca.

 

Żywkowo - bociania stolica na Warmińsko-Mazurskim Szlaku Bocianim Czytaj więcej

Jest to najpopularniejsza z polskich tzw. "bocianich wsi". Odnotowuje się, że Żywkowo zamieszkuje ok. 160 bocianów białych w 42 gniazdach. Najwięcej bocianich gniazd (24) ma w swoim gospodarstwie Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

 

Orneta Czytaj więcej

Na staropruskim polu osadniczym „Wurmedyten” albo „Wormedythin” powstała w pierwszych latach XIV wieku osada, której zasadźcą był niejaki Wilhelm. Wymienia go przywilej lokacyjny Lubomina z 12 sierpnia 1308 roku. W tymże dokumencie, po raz pierwszy, wspomniano nową osadę zwaną Warmedith. Niespełna cztery lata później, w dokumencie z 11 lutego 1312 roku, wymienia się proboszcza orneckiego Henryka. Wkrótce potem, 20 maja 1312 roku sołtys ornecki Wilhelm składał sprawozdanie na braniewskim zamku. Być może właśnie wówczas nowa osada otrzymała prawa miejskie. W każdym razie rok później, w dokumencie z 26 marca 1313 roku, Orneta określona została jako „civitas” – miasto. Z miastem historia obchodziła się różnie. Pozostawiła jednak wiele ciekawych i cennych zabytków wartych zwiedzenia. Centrum miasta stanowi czworoboczny rynek, na środku którego stoi gotycki Ratusz Miejski Wokół rynku w XVII i XIX wieku zbudowano kamienice z podcieniami. Z rynkiem graniczy kościół katolicki pod patronatem św. Jana Chrzciciela i Ewangelisty. Na starym mieście można jeszcze znaleźć fragmenty murów miejskich, których pochodzenie datowane jest na XIV wiek. Innym zabytkowym obiektem jest klasztor sióstr Katarzynek, który był dość często przebudowywany. W dawnym kościele ewangelickim z 1829 roku znajduje się obecnie cerkiew prawosławna. Do rzadkości dla tego typowo rolniczego regionu należy także zachowany tu spichlerz zbożowy z XVIIIw.

 

Ignalin

Barokowy kościół parafialny. Pod Ignalinem 10 czerwca 1807 roku wojska Napoleona stoczyły bitwę z wojskami koalicji rosyjsko-pruskiej. W odległości 2 km na pd.- zach. istnieją pozostałości dawnych szańców na Górze Wiatracznej zwanej Napoleońską.

 

Głotowo Czytaj więcej

Miejscowość ta wzmiankowana jest już w 1290r. Słynie ona z Sanktuarium Najświętszego Sakramentu oraz Kalwarii Warmińskiej (Warmińskiej Jerozolimy). Od XIV w. przybywały tu rzesze pielgrzymów oddających cześć Chrystusowi Eucharystycznemu. Bowiem kościół został zbudowany na miejscu cudownego znalezienia Przenajświętszej Hostii, którą ukryto w ziemi przed najazdem pogańskich Litwinów i Prusów. Nasilający się w ciągu wieków ruch pielgrzymkowy spowodował, że w 1726 r. wzniesiono większą, barokową świątynię istniejącą po dzień dzisiejszy.

 

Szlak Zamków Gotyckich Czytaj więcej

Długodystansowy drogowy szlak turystyczny obejmujący niektóre zamki gotyckie Warmii, Mazur, Powiśla i Kaszub wchodzące w skład stowarzyszenia Polskich Zamków Gotyckich. Wśród dwunastu obiektów znajdują się zarówno zamki biskupie, kapitulne, jak i krzyżackie.

 

Wielkie Jeziora Mazurskie Czytaj więcej

Północna część Wielkich Jezior Mazurskich to jeden z najatrakcyjniejszych krajobrazowo regionów Polski. Najbardziej znaną jego część stanowią powiaty giżycki i węgorzewski z ponad 110 jeziorami, w tym najbardziej popularnymi Mamrami i Niegocinem. Kompleks Mamr, na który składają się połączone ze sobą zbiorniki wodne: Kisajno, Dargin, Dobskie, Kirsajty, Mamry północne i Święcajty, to drugi pod względem powierzchni akwen w Polsce. Ale nie sama woda przyciąga tu turystów. Bogactwo lasów, mnóstwo szlaków rowerowych i pieszych, małe wioski, często z piękną, typowo pruską architekturą sakralną... Region Wielkich Jezior Mazurskich przez cały rok tętni życiem.

 

Smolajny Czytaj więcej

W Smolajnach, nad rzeką Łyną, na skraju Lasów Wichrowskich, na wzniesieniu można zobaczyć okazały pałac. Kiedyś pełnił on rolę letniej rezydencji biskupów warmińskich. Obecny kształt i wielkość pałac uzyskał z inicjatywy biskupa Adama Stanisława Grabowskiego. Budowę rozpoczęto w 1741 roku, a ukończono w 1746. Ta barokowa budowla obecnie jest dobrze utrzymana i remontowana. Po obu stronach elewacji znajdują się ryzality, zwieńczone trójkątnymi naczółkami, w których eksponowane są herby Grabowskich. Ten piętrowy budynek kryty jest mansardowym dachem. Na terenie założenia znajduje się niewielki ogród i staw. Zespół pałacowy, tj. pałac, dom przy bramie wjazdowej, brama, pałacyk myśliwski i park wpisany został do katalogu zabytków. Dziś mieści się tu szkoła.

 

POLA GOLFOWE w regionie

 


 

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij